2024
Jak se stát spisovatelem
To se chtěli dozvědět žáci 4. A, kteří na jaře tohoto kalendářního roku besedovali se spisovatelkou, paní Ilonou Fišerovou. Odpověď dostali na literární dílně 1. října. Pod vedením paní spisovatelky si nejprve zahráli na kolektivního autora a společně vymysleli příběh o dvou králíčcích, V druhé části literární dílny již tvořil každý žák svůj příběh samostatně, a to na téma Kouzelný autobus. Děti se pustily do psaní s chutí a velkým nasazením. Při psaní příběhů využily veselé zážitky ze svých cest a výletů, takže se pobavily nejen při psaní, ale i při následném autorském čtení, kdy příběhy četly sobě navzájem. K příběhu každý dokreslil obrázek a malí spisovatelé jsou na světě.
Lovci perel 2024
S koncem školního roku jsme vyhodnotili další ročník čtenářské hry Lovci perel, kterého se zúčastnili žáci 1. - 9. tříd. Čtenáři s největším počtem nasbíraných perliček v jednotlivých ročnících odbdrželi diplomy a krásné dárky. Máme radost, že děti čtení baví. Hra pro školní rok 2024/25 pokračuje od začátku července.
Pasování prvňáčků na čtenáře
V úterý 4. června proběhlo tradiční pasování prvňáčků na čtenáře, tedy slavnostní přivítání žáků prvních tříd mezi čtenáře. Král s královnou z Písmenkového království prověřili, jak děti zvládají celou abecedu a jak samy čtou. Své schopnosti čtenáře prokazovaly děti luštěním přesmyček, skládáním čtecího domina a četbou textu z vybrané knížky. Po úspěšném splnění všech úkolů následoval čtenářský slib a potom se již ujal své role král Abecedník, který všechny přítomné žáčky pasoval na rytíře a rytířky čteného slova.
Ondřej Sekora
Součástí projektového dne o mravencích ve třídě 2. A byla i návštěva knihovny. Nesmělo totiž chybět vyprávění o šikovném a pracovitém mravenčím chlapci Ferdovi Mravenci ani seznámení s jeho autorem, spisovatelem, ilustrátorem a entomologem Ondřejem Sekorou.
Beseda o ilustrátorech
Co je ilustrace? Jak ilustrace vznikají a jak se dostanou do knížek? Na tyto a další otázky jsme hledali odpověď s žáky 3. A, kteří navštívili knihovnu 10. května. Ve skupinkách se pak seznamovali s tvorbou a zajímavostmi ze života čtyř významných ilustrátorů knih pro děti - Josefa Lady, Heleny Zmatlíkové, Adolfa Borna a Zdeňka Milera. K jednotlivým ilustrátorům vyhledávali a přiřazovali správné ilustrace a zástupci skupinek s tím, co je zaujalo o jejich ilustrátorovi, seznámili své spolužáky.
Malíř a ilustrátor Josef Čapek
Žáci 5. třídy navštívili v rámci literárně vlastivědné exkurze Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích. V návaznosti na tuto exkurzi proběhla v knihovně beseda o knihách J. Skácela Kam odešly laně a F. Hrubína Modré nebe. Oba básníci se totiž při vzniku svých sbírek inspirovali obrazy J. Čapka Na dětský motiv. Ve skupinkách žáci pracovali s některými básněmi a hledali odpověď na otázku, co všechno básník "vyčetl" z Čapkových obrázků.
Na besedě o Josefu Ladovi
Žáci 2. A přečetli v hodinách literární výchovy knihu O chytré kmotře lišce, a tak se chtěli více dozvědět také o jejím autorovi, významném malíři, ilustrátorovi a spisovateli Josefu Ladovi, známém a oceňovaném i v mnoha zemích ve světě. Knihovnu navštívili 9. dubna.
Noc s Andersenem
V pátek 22. března v podvečer se knihovna zaplnila dětmi, které si nesly spacáky, tašky s věcmi na přespání a také něco dobrého k večeři. Čekala je totiž pohádková Noc s Andersenem, v naší knihovně šestnáctá v pořadí. Do této celostátně vyhlašované knihovnické akce se zapojilo 33 dětí ze třetích tříd, 11 dospělých a 3 žáci z deváté třídy, kteří velmi vydatně pomáheli v průběhu celého večera.V úvodní části večera jame si zopakovali, kdo je H. Ch. Andersen, s jehož pohádkami se děti seznamovaly v předchozím týdnu a k nimž nakreslily hezké obrázky. Následovala cesta ke Sněhové královně, během které děti pomáhaly Gerdě vysvobodit Káje. Na zahradě u babičky poznávaly květiny, dále luštily přesmyčky, loupežnickou tajenku, bojovaly se sněhovými vločkami. Za splněné úkoly získaly části klíče, kterým mohou otevřít bránu do království Sněhové královny a zachránit Káje. Po večeři jsme přivítali členy Loutkového divadla Maminy z Jaroměře. Dětem zahráli pohádku o podivuhodném přátelství neobyčejného rytíře a docela obyčejné maličké víly - Rytíř Brumla a maličká víla. Protože jsou Velikonoce za dveřmi, vyrobily si děti ve výtvarné dílničce jarní zapichovátka a ve vajíčkové velikonoční soutěži odpovídaly na otázky z českých pohádek. Nesměla chybět stezka odvahy a pak už byl čas na spaní. V sobotu ráno jsme nocování slavnostně ukončili předáním diplomů a drobných dárečků. Velké poděkování patří všem, kteří se na průběhu NsA podíleli.
Se spisovatelkou paní Ilonou Fišerovou se 20. března sešli tentokrát žáci 3. A. Všichni byli nejen velmi pozornými posluchači poutavého vyprávění paní spisovatelky o knihách a o její práci, ale byli také velmi zvídaví. Paní Fišerová trpělivě odpovídala na všechny zajímavé dotazy. V závěru besedy předali žáci paní spisovatelce dárek: nakreslili obrázky obálek jejích knížek podle své fantazie. Těšíme se na další setkání s paní spisovatelkou.
Na návštěvě v knihovně
https://zs.pnl.cz/navsteva-knihovny-5/
Beseda se spisovatelkou Ilonou Fišerovou
Dne 30. ledna zavítala do naší knihovny spisovatelka Ilona Fišerová. O práci spisovatele, o tom, jak vzniká kniha, a o mnoha dalších zajímavých věcech kolem knížek si s paní Fišerovou povídali žáci 3.B. Prohlédli si knihy, které pro děti napsala, seznámili se s její nejnovější knihou Tajná mise šotka Mařínka a na tiskařského šotka si také zahráli. Povídání s paní spisovatelkou děti zaujalo a po besedě si zájemci vypůjčili všechny knihy, které od paní Fišerové v knihovně máme.
Zimní čtení a hádání
V lednu navštívili knihovnu žáci 1.A, 2.A a 2.B. Protože je zimní období, tématem setkání byla zima v příbězích, ve verších a v hádankách. Samozřejmě zbyl čas i na prohlížení a půjčování knížek.
Beseda se spisovatelkou Michaelou Fišarovou
Nový kalendářní rok 2024 jsme zahájili hned 3. ledna besedami se spisovatelkou, autorkou knih pro děti, paní Michaelou Fišarovou, kterou jsme s hercem a moderátorem, panem Miroslavem Reilem, přivítali v naší knihovně již podruhé. S žáky 6. třídy besedovala paní Fišarová o knihách Náš dvůr má tajemství a Ela v zemi trollů. Žákům 7. tříd představila knihu Nikolina cesta, za kterou získala ocenění Zlatá stuha 2013 v kategorii Nejlepší kniha pro mládež. Společně se pak s žáky zamýšleli nad nelehkým osudem sourozenců, kteří zažili v rodině domácí násilí. Žáky zaujala nejenom aktuální témata všech představených knih, ale také vynikající dramatizace úryvků v podání pana M. Reila. Několik knih M. Fišarové, které jsme do naší knihovny zakoupili, čeká na své čtenáře.
.